Не е рядкост световноизвестни марки да пускат специални продукти посветени на успешни филми или сериали. Например Johnnie Walker пусна лимитирана серия уискита посветени на "Game of Thrones".
Мерцедес обаче постави всички в джоба си като преди няколко години произведе една бройка автомобил посветен на филма "Avatar". За разлика от уискитата, които всеки можеше да си купи, макар и малко по-скъпи от нормалните Johnnie Walker, тази кола служи единствено като реклама за компанията - "вижте ни, ние сме Мерцедес, може да си позволим да хвърлим милиони за една единствена кола, която няма да продадем".
Е, не знам дали тази реклама е увеличила продажните на стандартните модели на Мерцедес, знам, че в момента всички европейски автопроизводители изпитват сериозни трудности заради натиска от китайските компании. Европа (а и Япония) пропусна своя шанс да е водеща в EV революцията. Вместо това предпочетоха да фалшифицирират данните за замърсяването предизвикано от двигателите с вътрешно горене.
Тръгна мегапроцес срещу "Фолксваген" заради дизелгейт в Германия
Mazda, Suzuki и Yamaha също си признаха, че са фалшифицирали тестове за вредни емисии
А също и да разпространяват фалшиви новини срещу електричките и глобалното затопляне. Това не е конспирация - доказано е, че поне някои компании са спонсорирали такива кампании като рекордьорът е Тойота.
How Toyota sneakily spreads anti-EV propaganda in Japan
Toyota Exposed for Funding Climate Denialism Designed to Slow EV Transition
Само дето тези тарикатски компании се простреляха в стъпалото с тези си действия. Не че анти-EV пропагандата не попива - напротив тя много добре попи в умовете на мнозина, но го направи във не особено важни пазари - в самата Европа. Повечето хора, с които съм разговарял за електрически автомобили в България, са ми казвали "каква голяма измама" са електричките, как не си струват, как ще те зарежат на пътя и т.н. Така не е само тук, така е из по-голямата част на Стария континент, в САЩ и Япония. Въобще не се изненадвам - тук попиха успешно всякакви конспирации против ваксините, 5G, украинците дето ни крадяли работните места и т.н. Съвсем нормално е, че и на пропагандата срещу електрическите автомобили се вярва. Но както казах, Европа за жалост вече е второстепенен пазар и това не е от скоро, така е от доста години. Истински големият пазар е Китай, а там авторитарният режим на Китайската комунистическа партия не допуска външна пропаганда. Така де, ако някой ще облъчва китайците, това ще са самите китайски власти, а не подмолните агенти на Тойота.
Доклад: Китайците най-склонни да си купят електромобил или хибрид
Германските гиганти пият студена вода, китайците вече не купуват техните коли
VW, BMW и Mercedes дишат праха на китайските електромобили (статия в Bloomberg, задължително четиво!)
Дааа, голяма част от европейците бяха успешно убедени да не се стремят към електрическите автомобили. Само дето продажбите на бензинови и дизелови таралясници в Европа съвсем няма да са достатъчни, за да поддържат на печалба различните европейски и японски марки. На най-големия пазар китайците вече не купуват ДВГ коли, а европейските EV-коли не са толкова добри в съотношението цена-качество като тези на китайските компании BYD, SAIC, NIO, Huawei, Great Wall, Xiaomi и много други. По-горе дадох няколко връзки към статии в различни медии като една отбелязах като задължително четиво. Нека копирам от там няколко пасажа.
Райън Сю беше клиент-мечта за германските автомобилни производители. Живеещата в Гуандун предприемачка и съпругът ѝ притежават Porsche 911 и Mercedes-Benz G-класа и бяха сред първите купувачи на електрическото Porsche Taycan.
Но възгледите ѝ за германските автомобили се влошиха, тъй като китайските потребители все повече предпочитат техническата изтънченост пред традиционните предимства като конски сили и управление. Софтуерните системи в Taycan, който струва доста над 100 000 долара, са „ужасни“, казва 36-годишната майка на три деца. Той е „просто електрифицирано Порше - и това е всичко“.
Оценката ѝ не е единствената. Това е емоция, която се споделя от шофьорите в Китай. След като се сблъсква с проблеми със спирачките и други недостатъци на качеството, семейство Сю продава своя Taycan и купува ET5 от китайската марка Nio Inc. Автомобилът е с около една трета по-евтин от Mercedes EQE, който Сю също обмисляли, но предложил по-луксозен интериорен дизайн, плавно гласово управление и поздравявал децата им по име, когато се качвали.
„Немските автомобили трудно могат да се конкурират“ с това ниво на технологиите, казва Сю, която ръководи бизнес заедно със съпруга си. Мерцедес, БМВ и Ауди „вече трудно могат да се разглеждат като луксозни автомобили“.
Ха, така! Каква я мислиха Мерцедес, Тойота, БМВ и сие и каква стана! Продължавайте да залагате на стари допотопни технологии и ще се присъедините към Нокия в гробището за залязващи компании. Някога Нокия беше водещ производител на мобилни телефони и дори са имали разработка за телефон с тъчскрийн, но са решили, че не си струва да залагат на такава технология. И бързо бяха издухани от iPhone и телефоните с Андроид. Същото ще стане и в автоиндустрията, освен ако не престанат с глупостите.