Loading...
 
Skip to main content

Странни игри в странни дни

Всички сме в играта!

Алтернативи на Civilization VII: Humankind

admin 15.03.2025

Много са игрите, които се опитват да оспорят доминацията на Цивилизация в жанра на 4X (Explore, Expand, Exploit, Exterminate) гранд стратегиите. Повечето от тях се опитват да предложат нещо нетипично, нехарактерно за игрите от поредицата Civilization. Humankind е игра, която прави точно обратното - опитва се в максимална степен да следва формулата на класическата поредица. Така, че със сигурност е добра алтернатива на все още скъпата Civilization VII.

Castle V Castle

admin 09.03.2025

"Castle V Castle" е минималистична игра с карти и монохромна графика. Целта е да бутнете замъка на своя опонент преди той да бутне вашия. Не е нова концепция, но трябва ли всяка нова игра да се опитва радикално да променя една работеща формула?

Играта все още няма официална дата за излизане, засега има трейлър и демо, което може да бъде свалено от Steam.

Алтернативи на Civilization VII: Civilization V

admin 03.03.2025

Докато чакаме новата Civilization VII да поевтинее, защото не на всеки 70 долара са му по джоба, може да се върнем към по-старите версии от поредицата. Civilization V в момента струва в Steam едва $30. Вярно е, че излезе преди цели 15 години, но все така си заслужава да се играе.

ShaderGlass - играйте игрите като на стар CRT монитор

admin 02.03.2025

Ако сте играли компютърни игри през 90-те години, вероятно помните, че тогавашните компютърни монитори не бяха като днешните плоски и леки екрани с кристален образ. В онези времена мониторите бяха големи четвъртити "телевизори" показващи образа на черти при това често пъти криви. Ех, какви романтични времена бяха! Явно и други хора ги е ударила носталгията и затова са създали ShaderGlass. Тази малка безплатна програмка (засега налична само за Windows) прави образа да изглежда като на CRT монитор!

Може да бъде свалена от ТУК.

ShaderGlass 1

ShaderGlass 2

ShaderGlass 3

Алтернативи на Civilization VII: Age of Wonders 4

admin 16.02.2025

Буквално преди 5 дни, на 11 февруари т.г. излезе седмата игра от поредицата Civilization. "Цивилизация" е класика, още нейната първа версия от 1991 промени завинаги гейминг света и не е чудно, че всяка нова игра с това име предизвиква трепет сред любителите на походовите гранд стратегии.

Ако обаче засега не ви се дават 70 евро за Цивилизация 7, може да пробвате някои алтернативи.

"Age of Wonders 4" е една добра алтернатива. Тя излезе през 2023 и към момента струва 32 евро в Steam, защото е на промоция. За разлика от Цивилизация, в тази игра присъства магията. Има и известни RPG елементи. Отзивите за "Age of Wonders 4" от играчите са изключително позитивни.

Pay to Win не е от днес

admin 04.02.2025

От повече от десетилетие, един от най-популярните, но и най-проклинани модели при игрите е така наречения "Pay to Win". Той е залегнал в основата на редица "безплатни" мобилни и онлайн игри. В тези уж безплатни игри играчите са стимулирани да наливат все повече и повече пари, за да имат предимство пред другите. Мнозина казват, че така се обезсмисля желанието да се усъвършенстваш и да ставаш все по-добър - вместо това е достатъчно да имаш достатъчно дебел порфейл. Аз до някъде съм съгласен с тези мнения, но все още има и много други игри, които не използват "Pay to Win" и затова този модел не ми е особен проблем.

Мнозина обаче забравят, че "Pay to Win" игрите всъщност не са от вчера и днес, всъщност те съществуваха още преди 40-50 години и дори бяха много по-популярни от останалите игрови модели. Тогава не се наричаха "Pay to Win", викаха им аркадни игри (arcade). Помните ли ги? Онези игри в задимени гаражчета, в които пускаш монети или жетони, за да продължиш да играеш. Е, какво е това, ако не "Pay to Win"? Така, че не се оплаквайте, такива игри винаги е имало и вероятно винаги ще има.

Arcade Games

Dwarf Fortress с ново обновление - режим приключение

admin 30.01.2025

Класиката "Dwarf Fortress" премина през толкова много етапи. От чисто текстова игра до прекрасен графичен интерфейс. И от сложна симулация до "приключенски режим" (Adventure Mode). Да не говорим, че всичките ми спомени говорят, че някога беше безплатна, а сега струва солидна сума в Steam.

След 18 години, ще има нова игра в поредицата Tokyo Xtreme Racer

admin 18.01.2025

"Tokyo Xtreme Racer" е легенда сред любителите на видео-игри с шофиране и за тях бе истинска трагедия, че цели 18 години нямаше нови попълнения в поредицата. Чакането приключва след няколко дни - на 23 януари официално ще е достъпна нова версия на играта, дано не са променили твърде много геймплейя и играчите не останат разочаровани.

Градовете във видео-игрите

admin 06.01.2025

В много от съвременните игри градовете се стремят да изглеждат реалистични. Не случайно акцентът е върху "реалистични". Долното видео разказва защо целта е само да имитират реализъм, но не и да го постигнат в максимално възможна степен.

Какви са подвидовете RPG игри?

admin 31.12.2024

Role Playing Games (RPG) е един от най-популярните жанрове при сингъл плейър видео игрите. Те отдавна изпревариха стратегиите и чистите куести (adventure) и май само триизмерните пуканици (игри със стрелба като Doom и Counter Strike) могат да се мерят с тях.

Самите RPG игри имат редица разновидности и подвидове, като някои от тях са толкова различни, че се чуват мнения, че това са си направо отделни жанрове. В този материал ще се опитам да представя някои от най-известните поджанрове на Role Playing игрите.

ARPG - съкращение от Action RPG. В тези игри действието и битките се развиват в реално време. Имат история и сюжет, но акцентът не е върху тях. Много по-важна част от играта са именно сраженията и свързаните с тях трупане на опит и събиране на нова екипировка. Класиката в този поджанр е Diablo.

ARPG

JRPG - Japanese RPG. Първите такива игри се появяват в Япония и от там идва името им. Те са предназначени за игрови конзоли като Nintendo и Sega. Днес подобни игри се създават по целия свят и са налични и за компютри, а не само за домашни конзоли, но името им е останало. При тях битките са походови (макар че има и изключения), сюжета е доста по-важен, но не са редки случаите да е изпълнен с абсурдни моменти, графиката често пъти е максимално шарена и дори "лигава". Най-известния представител на този вид е Final Fantasy.

JRPG

CRPG - Computer RPG. Още един жанр, чието име идва от първите устройства, на които се появява - PC компютрите. Той се появява сравнително късно на сцената, понеже ПЦ-тата дълго време бяха зад конзолите като графични възможности. Днес обаче CRPG заемат достойно място под слънцето и дори са любимият ми вид Role Playing игри. Те се различават от останалите поджанрове с максималната си дълбочина на геймплей-а. Битките често, но не винаги, са в реално време като при ARPG игрите, имат история и сюжет като при JRPG, но акцента е върху изграждането на героя, който може да специализира в различни класове с различни подкласове. Класове като Warrior, Mage и т.н. обикновено има и в други типове RPG игри, но тук цялата система е много по-детайлна. Често пъти отделно от класа герой, има и различни раси (елф, човек, джудже и т.н.), различни богове и какво ли още не. А в процеса на играта играчът може да се присъедини към различни гилдии. Всеки играч на практика може да си направи уникален персонаж чрез комбинирането на клас, раса, умения, религия и т.н. Baldur's Gate е една от най-известните CRPG, но моята любима игра винаги ще си остане Gothic II.

CRPG

Roguelike. Една игра от 80-те години дава началото на този поджанр - Rogue и от там идва името "като Rogue". Сюжет няма, графиката е допотопна (в Rogue дори е само от текстови елементи). Умрете ли започвате от начало, няма save. Ресурсите са ви ограничени, не можете да събере безброй много колби, за да се лекувате. Всеки път нивата се генерират на случаен принцип и са различни. Истинските roguelike игри са много трудни и често пъти изискват стотици опити, докато успешно минете през всички нива. Имат си обаче много верни и отдадени фенове. Някои казват, че това дори не трябва да се причислява към RPG игрите, а е отделен жанр.

Roguelike

Roguelite. Този термин бе въведен сравнително скоро, защото старите фенове възнегодуваха, че твърде свободно взе да се ползва думата "Roguelike". Действително какви ли не игри претендираха да са "Roguelike", макар че са много далеч от оригиналната Rogue. Обикновено вземат само един или два елемента като случайното генериране на нива и се обявяват за "Roguelike". Но често пъти имат сюжет, система за запазване и възстановяване (save and load), добра графика и т.н. С други думи те са "по-леки" от оригиналните "Roguelike" игри. Лошо няма - така привличат повече играчи.

Roguelite

Източник