Гражданите на ЕС могат да поискат от Европейската комисия да представи предложение за правен акт по въпрос, за който те считат, че за изпълнението на Договорите на ЕС са необходими правни действия. За тази цел те трябва да внесат европейска гражданска инициатива съгласно член 11, параграф 4 от Договора за Европейския съюз, в който се изисква да се съберат подписите на най-малко един милион граждани от значителен брой държави членки. Под "значителен брой държави" изглежда се разбира минимум 7 страни, в които са събрани подписи над определен праг (примери по-долу). Това изглежда е направено, за да се гарантира, че никоя държава няма да доминира над останалите заради по-голямото си население. Примерно германците може да се пробват да пуснат петиция всички останали страни в ЕС да плащат на Германия годишен данък, но ако не са подкрепени от поне още 6 държави, номерът им няма да мине.
Следват няколко важни въпроса, които съм сигурен, че голяма част от българите биха си задали.
Първо, възможно ли е въобще да се съберат 1 милион подписа или нарочно този праг е толкова висок, че да не успяват инициативите на гражданите?
Да, възможно е! Вече има 10 успешни инициативи, които може да видите ТУК.
Дори и да се съберат подписите, ще се свърши ли нещо реално или евробюрократите само ще тупкат топката в безкрайни дискусии?
Добър въпрос! Със сигурност в институциите на Европейския съюз все още има твърде много бюрокрация, но изглежда все пак се правят и реални стъпки по успешните петиции. Разгледах петицията „Да спасим пчелите и земеделските стопани! Щадящо пчелите селско стопанство за здравословна околна среда“. Отговорът на комисията може да бъде свален от ТУК.
Преведен е на всичките официални езици в ЕС, включително и на български.
Документът е 19 страници и съдържа задълбочен анализ на това, което се иска в петицията, както и какво е предприето и предстои да се предприеме. Най-важното според мен е на страница 16, ще бъдат отпуснати парични средства и ще се проведат изследвания, така че постепенно наистина да се намали използването на пестициди.
Как се подписва една петиция?
Като запишете в съответната страница на петицията своите имена и ЕГН. Да, ЕГН-то е задължително (то не се показва на другите подписали се). Не става само с имейл, както в някои други сайтове за петиции. Тук нещата са сериозни и за да се заемат европейските институции с някой въпрос, то трябва да е сигурно, че хората са реални, а не някой спамер регистрирал стотици имейл адреси.
Списък с петициите, които в момента събират подписи, може да видите ТУК.
Да разгледаме две инициативи.
Първата е "Tax the Rich" (Таксувай богатите). Целта е да се събират повече данъци от по-заможните и тези пари да се използват за екологичен и социален преход към по-устойчиво общество.
Тази петиция явно няма да успее, защото тя приключва на 9 октомври 2024 т.е. след няколко седмици, а са събрани само малко над 300 000 подписа. Освен това само в 3 страни (Франция, Германия и Дания) е минат минималния праг. В Германия той е 67 680 подписа (събрани са два пъти повече). От България са събрани едва 200 подписа! Явно българите много обичат да псуват богатите, ама си остават само със псуването. Прагът за нашата страна е 11 985.
Другата петиция, която искам да представя е за запазване на видео-игрите и именно от нея разбрах за съществуването на този сайт на ЕС. Целта ѝ е да се задължат разработчиците на видео-игри, да ги оставят в състояние, в което стават за игра. Случвало ли ви се е да имате любима онлайн игра, но в един момент повече да не може да я играете, защото разработчика е спрял сървърите? Ако тази петиция успее, това повече не би трябвало да се случва.
Тази инициатива има много голям шанс да успее. Тя има краен срок до 31 юли 2025 г. т.е. повече от половин година. Към този момент са събрани над 350 000 подписа. В 6 страни е минат минималния праг - Холандия, Германия, Дания, Полша, Швеция и Финландия. В България са събрани 3816 подписа. Сравнявайки двете петиции мога да кажа, че в България, а и в целия Европейски съюз геймърите са повече от комунистите