Loading...
 

Забележителните открития на космическия телескоп James Webb

admin 04.08.2024

Вече повече от 2 години функционира космическият телескоп James Webb (JWST за по-кратко). През това време той направи някои забележителни открития.

Преди изстрелването на JWST за най-стара галактика се смяташе GN-z11, която бе открита с помощта на ветерана Хъбъл. Изчисленията са, че тя се е оформила 400 милиона години след Големия взрив. Днес GN-z11 е едва 11-тия най-стар обект познат на човечеството. Всичките 10 по-стари галактики бяха открити от телескопа Джеймс Уеб. Класацията се оглавява от JADES-GS-z14-0, която се е появила едва 285 милиона години след събитието известно като Big Bang.

JADES GS Z14 0

Друго откритие. Известно е, че в космоса има бродещи планети непринадлежащи към никоя звездна система. JWST установява, че този тип планети, когато са газови гиганти подобни на Юпитер, често се образуват по двойки.

Както знаем вселената се разширява, нещо което озадачава учените от десетилетия. За скоростта на това разширение се използват два метода като те дават различни резултати - без да влизам в подробности, ще кажа, че при единият получената стойност е 67 km/s/Mpc (километра за секунда за мегапарсек), а при другият 73 km/s/Mpc. За учените това е доста голяма разлика и истинска загадка. Втората стойност е получена чрез наблюдения осъществени от Хъбъл и затова имаше предположения, че там има неточност. JWST потвърди, че тези данни са все така верни!

Междувременно JWST установи, че има звездни системи с три астероидни пояса, което е с един повече от земните два. Ние си имаме един, който се намира между Марс и Юпитер и още един отвъд последната известна планета - той се нарича Пояс на Кайпер. Във вселената има звездни системи с допълнителен трети пояс.

Това са само част от постиженията на космическия телескоп James Webb. Все още обаче чакаме едно конкретно - доказателството, че не сме сами във вселената!

Източник







E-mail:
misterika_bg@yahoo.com

Може да ме намерите в Mastodon