Вирусът мпокс (mpox) буди все по-голямо притеснение. Доскоро той бе известен като "маймунска шарка" (monkeypox), но по някаква причина решиха да променят името му, може би поради опасения от расизъм към маймуните. В българските медии обаче гледам, че все още основно се употребява "маймунска шарка", затова ще използвам двете имена взаимозаменяемо.
Известни са няколко начина за заразяване и разпространение на болестта. Голяма част от първоначалните случаи в Африка се дължат на ядене на заразено животинско месо. След това обаче вирусът започва да се предава директно от човек на човек - чрез близък (полов или не) контакт, дори чрез използването на кърпи и хавлии от едни и същи хора. По това мпокс много прилича на Ковид, за който също се предполага, че първите случаи са причинени от консумацията на месо от прилеп, а след това заразата директно минава от човек на човек.
Има и други прилики с Covid-19. Подобно на него маймунската шарка също има различни щамове. Двата основни са Clade I и Clade II. За разлика от Ковида обаче, маймунската шарка не тръгва от Азия, а от Африка. Към момента подварианта Clade Ib върлува в Демократична република Конго, Кения, Руанда и Уганда. Clade II е преобладаващият щам в Камерун, Бряг на слоновата кост, Либерия, Нигерия и Южна Африка.
Маймунската шарка може да доведе до смърт. Гледам, че отделните медии не могат да се разберат, за това колко смъртоносен е вируса. Според някои статии, фаталния изход е сравнително рядък, според други вероятността за смърт е в умерени граници, а според трети мпокс трябва да се причисли към високорисковите заболявания. Сами преценете до колко смъртоносен е вируса - в Демократична република Конго официално регистрираните случаи са 14 000, а смъртните случаи 511. Това много или малко е?
Първоначалните симптоми на вируса са като при тези на грипа - температура, втрисане, мускулни болки. В последствие се появяват и обриви по кожата, които бързо преминават в гнойни образувания.
Има ваксина за маймунската шарка, но тя не е широкодостъпна. Освен това този вирус не е нов, в Африка избухва епидемия и през 2022, като дори достига до Европа. Основно заболелите на Стария континент са гей мъже. Но настоящият епидемичен взрив е най-големия досега за това заболяване и опасенията, че то ще се превърне в глобален проблем са основателни.