Всеки днес е чувал за ChatGPT, но той не е първият виртуален събеседник, с който се среща човечеството. Много преди него се появява ELIZA. Тази чат програма е създадена в средата на 60-те години от Джоузеф Вайзенбаум (1923 – 2008), компютърен учен от Масачузетския технологичен институт. Което значи, че ELIZA се повява преди около цели 6 десетилетия!
По днешните стандарти ELIZA е елементарна програмка, която едва може да навърже няколко думи, но въпреки това за времето си тя е истинска сензация. Твърди се, че някои студенти едва ли не се влюбват в тази виртуална събеседничка, а секретарката на Вайзенбаум била толкова очарована от чатбота, че настоявала учения да излиза от стаята, когато разговаря с ELIZA.
Вайзенбаум използва програмния език MAD-SLIP за създаването на ELIZA, който се изпълнява на компютърна система за споделяне на време, наречена Compatible Time-Sharing System (CTSS). До скоро се смяташе, че оригиналния код на чатбота е загубен завинаги. Единственото, което ни беше останало, са по-късни интерпретации на ELIZA написани от други хора на други езици и за други компютърни платформи. Например около 10 години след появата на оригиналната ELIZA се появяват безброй нейни версии написани на BASIC. Повечето от тях, а вероятно дори всичките, са по-елементарни от оригинала. Има BASIC версии на ELIZA, чийто код се побира всичко на всичко на две печатни страници! Чудя се те какво толкова са можели да кажат - вероятно "Здрасти", а на останалите въпроси са отговаряли - "не знам" или "а, ти какво мислиш".
И изведнъж се случва нещо невероятно! В края на декември 2024 архивистите от Масачузетския технологичен институт преравят кутиите с материали останали от Вайзенбаум и намират ранна версия на MAD-SLIP кода на ELIZA. Това за жалост не е крайният вариант на чатбота, но е едно добро начало. Няколко учени се заемат с изучаването и възстановяването му до работеща версия - отстраняват редица грешки, дописват незавършени части и дори създават изцяло нови функции. Това значи, че със сигурност настоящият работещ код на ELIZA се различава в някаква степен от оригинала, но пък точно така днес се правят опити за възстановяване и на изчезнали видове животни.
За пореден път се убеждавам колко много биологичните и информационните системи си приличат. И в едните и в другите има "вируси". А когато се възстановява някакво изчезнало създание, то не прилича напълно на загубения оригинал. Не една и две компании се опитват да върнат мамута, тасманийския тигър, птицата Додо, дори съм сигурен, че мнозина тайно се надяват да върнат от света на мъртвите и динозаврите. Какво на практика те правят - вземат яйцеклетки от днешен далечен роднина на съответното изчезнало същество и чрез генна редакция се опитват да пресъздадат "изгубения братовчед". Например в опитите за възкресяване на мамутите се използват слонове. Дори и да успеят, новите мамути няма да са точно като някогашните, така и сегашната MAD-SLIP ELIZA не е точно като старата ELIZA, но е достатъчно близка, за да приемем, че е възкресена.
Като цяло това е една доста вълнуваща новина и ако я бях видял по-рано, щях да я включа в обзора на забележителните събития от 2024-та година. За пореден път се убеждавам как човечеството копнее да върне нещо или някой от небитието - кога съзнателно, кога несъзнателно, но искаме нищо да не изчезва, всичко да е винаги тук и сега. Вероятно психолозите може да видят как този копнеж стига чак до такива занимания като викането на духовете на мъртвите, търсенето на древни изгубени цивилизации или опитите за изобретяване на машина на времето.
2024-та беше турбулентна година, но през нея бяха направени и някои интересни открития. Пожелавам си през 2025-та дори още повече тайни да бъдат разгадани. А за турбуленцията? За турбуленцията ще видим...