Както знаете от новините, преди 3 дни, в ранните часове на 6 февруари силно земетресение с магнитуд 7.8 удари Турция и Сирия. На долната карта са показани засегнатите райони (източник):
Хиляди сгради бяха разрушени и в двете страни, тази зла участ не подмина и древни постройки с огромно историческо и културно значение като построения през 2 в. дворец в Газиантеп (източник):
Към настоящия момент загиналите официално са над 12 000, но вероятно тази бройка ще нараства.
В Сирия пък поне 20 джихадисти от "Ислямска държава" успяха да избягат от един затвор след като стените му се напукаха (източник).
След първия трус последваха още няколко като силата на някои от тези вторични трусове бе съизмерима с първоначалния. Освен това имаше и други земетресения в съседни страни. Може и да има връзка - понякога едно земетресение е способно да отключи други трусове в други райони.
Земетресение с магнитуд 4,4 по Рихтер разтърси гръцкия полуостров Халкидики
Слабо земетресение разлюля земята край Садово тази нощ (Магнитуд 3.0 по Рихтер)
Нека припомня къде най-често са се случвали големи земетресения (3.0+) в България (източник):
А това пък е картата на най-значимите земетресения по света за последните 4 хиляди години (източник):
Завършвам обзора със съветите дадени в тази статия:
Какво да правим при земетресение? Сеизмолог обясни
“Първото нещо е да се изключи газ, ток, всичко да се спре и ако могат хората, веднага да напуснат сградата. Не трябва да се ползва асансьор, но и стълбите са уязвимо място. Трябва възможно по-бързо да се напусне сградата или при невъзможност да се скрием под маса, бюро или под рамката на вратата. Първата вълна винаги се усеща като удар отдолу, след това започва клатене, а после и люлеене. Когато всичко спре, е препоръчително да се излезе навън”, разкри доц. Трифонова.