Подборка космически новини

admin 09.03.2025

Често пъти в края на седмицата пускам сборни статии посветени на събитията случили се в последните 7 дни. Днешната подборка ще е малко по-различна, тя ще е посветена на космоса. Не, че няма нищо значимо случило се на Земята, но просто днес войните и идиотщините остават на заден план.

За първи път откриха водороден цианид и ацетилен в атмосферата на кафяво джудже

Кафявите джуджета са космически обекти, които са между планетите и звездите по маса и размери. Не са съвсем звезди, но не са точно и планети. Едно такова джудже е двойната звезда WISE J045853.90+643451.9 (съкратено WISE-0458), която се намира на 30.1 светлинни години от Земята.

Международен екип от астрономи от университета Макс Планк в Германия е използвал космическия телескоп "Джеймс Уеб" (JWST), за да изследва атмосферата на WISE-0458. Двете звезди в двойката имат почти идентична атмосфера. Изненадата е дошла от това, че за първи път са установени водороден цианид (HCN) и ацетилен (C₂H₂) в атмосферата такъв тип звезди.

Други химически елементи засечени в атмосферата на тези кафяви джуджета включват метан (CH₄), въглероден диоксид (CO₂), въглероден оксид (CO), вода (H₂O) и амоняк (NH₃). Откриването на водороден цианид и ацетилен е особено значимо, тъй като тези молекули са индикатори за неравновесна химия и вероятно се образуват в по-дълбоките слоеве.

Източник

Hydrogen Cyanide And Acetylene

Горната новина не е единственото откритие направено от телескопа "Джеймс Уеб".

JWST е открил мистериозен обект, свободно движещ се в междузвездното пространство. Този обект, наречен SIMP 0136, е с маса приблизително 13 пъти по-голяма от тази на Юпитер и се намира на около 20 светлинни години от Земята. Той се върти с изключителна скорост, завършвайки пълно завъртане за всеки 2.4 часа.

Международен екип от изследователи е открил признаци на сложни атмосферни явления, включително възможни слоеве от облаци и температурни вариации. Тези характеристики са подобни на наблюдаваните при газови гиганти като Юпитер и Сатурн, които също имат множество облачни слоеве и горещи точки на голяма височина. Астрономите не изключват възможността SIMP 0136 да е кафяво джудже.

От къде ли идва SIMP 0136? Дали е възможно да е бил част от някоя галактика? За мен по-интересния въпрос обаче е дали около SIMP 0136 има планети и дали е възможно на тях да има живот.

Източник

Не случайно се питам дали SIMP 0136 идва от друга галактика, този материал ме наведе на тази мисъл:

Милиони междузвездни нашественици от съседна галактика вече са в нашата Слънчева система

А учени от Университета в Цукуба в Япония са установили връзка между слънчевата активност и земетресенията на Земята! Оказва се, че слънчевите петна и свързаните с тях температурни промени в атмосферата могат да повлияят на свойствата на скалите и движението на подземните води, правейки скалите по-крехки и податливи на разцепване. Промените във валежите и топенето на снеговете също могат да изменят налягането върху границите на тектоничните плочи! Природните стихии и феномени, явно са доста по-взаимосвързани отколкото се предполагаше. Въпреки че споменатите фактори не са основните причинители на земетресенията, те имат своето влияние.

Източник


Permalink: https://misterika.eu/blogpost1004-PODBORKA-KOSMICESKI-NOVINI