Черен шоколад. Но не толкова заради сладко-горчивия си вкус дължащ се на комбинацията от захар и какао, а заради три други съставки - триптофан, теобромин и фенилетилаланин. Триптофанът е аминокиселина, която мозъкът използва за синтеза на серотонин. Теоброминът пък е слаб стимулант. Фенилетилаланинът е друга аминокиселина, този пък използвана от тялото за отделянето на допамин, който действа като естествен антидепресант.
Банани. Макар бананите да съдържат серотонин, той не може да премине в човешкото тяло. Вместо това този плод подобрява настроението по друг начин. Бананите са богати на витамин B6, който ние използваме за синтезиране на собствен серотонин.
Кокосов орех. Вътрешността на кокоса е източник на протеини и фибри, които ни снабдяват с енергия и намаляват усещането за умора. Освен това ароматът на кокосовият орех може да повдигне настроението и да спомогне кръвното налягане да се нормализира. Все пак този плод има и вредни страни - най-вече с прекомерната употреба на кокосово масло във всякакви хранителни изделия. Опасната съставка е триглицеридът. В човешкото тяло, високите нива на триглицериди в кръвта обикновено са свързвани с атеросклероза, исхемична болест на сърцето и инсулт.
Кафе. Още един продукт, който може да бъде както полезен, така и вреден, особено ако го пием в големи количества. Няма да ги описвам всичките, достатъчно е да напишете в Гугъл "ползи и вреди от кафето" и ще бъдете затрупани от множество резултати.
Авокадо. Богато на витамин В, както и на холин, който се използва от тялото за урегулиране на нервната система. Някои шегобийци казват, че авокадото е виновно за това, че днешните младежи нямат жилища. Да, скъпичък плод е, а милениалите и Джен Зи са луди по смутита и всякакви други продукти от авокадо.
Горски плодове (Berries). Под това общо название англичаните събират какви ли не родствени видове храсти и дървета, някои нямат български имена, но други са добре познати на народа ни - черници, къпини, малини, боровинки, бъз, червено френско грозде и др. Всеки вид си има свои качества, така че е трудно да се изброят всичките ползи. Най-общото е високото съдържание на антиоксиданти, най-вече на флавоноид.
Ферментирали храни Към тях спадат киселото мляко, кефира, кимчи, комбуча и други. Богати са на пробиотици, които са полезни за храносмилането и непряко за доброто настроение.
Гъби Ах, отново любимите ми гъби, за които съм писал не една и две статии. Гъбите са отговорни за какво ли не, така че не е изненада, че могат да подобрят и настроението (разбира се, стига да не са отровни). В гъбите се съдържа витамин D, който не може да бъде набавен от никое растение (има го в храните от животински произход). Затова гъбите са чудесен избор за вегани и вегетарианци.
Източник