Loading...
 
Skip to main content

Шоуто на ужасите, което BBC са се опитали да унищожат завинаги (частично успяват)

admin 29.12.2023

Всичко започва през 1968, когато английската медийна група BBC създава шест епизода по 25 минути от шоу на ужасите наречено "Late Night Horror". Нашият разказ обаче ще почне малко по-напред във времето - от 1985 г.

Годината е 1985, няма eBay, няма обяви по Интернет или онлайн магазини, хората не носят мобилни телефони в джобовете си (поне повечето хора). Крис Пери е колекционер на стари филми и, за да попълни колекцията си, преглежда обявите във вестниците. Внезапно той замръзва на място! Току-шо е видял обява, за нещо което си е мислил, че вече не съществува. Някой продава 16 милиметрова филмова лента с един епизод от "Late Night Horror" - по-конкретно третата серия "The Corpse Can’t Play" (Трупът не може да играе). Крис се втурва към най-близкия обществен телефон и трескаво набира посочения в обявата номер. За жалост някой вече го е изпреварил. Буквално минути преди това един човек, който не се е представил, е платил за лентата и я е отнесъл неизвестно къде. Крис е съкрушен, чувства се така все едно е бил на една ръка разстояние от невероятно съкровище и то му се е изплъзнало завинаги.

Ще си помислите - пресилена реакция на вманиачен колекционер, какво толкова, някакво си посредствено старо телевизионно шоу. Не е точно така.

Старо е и може донякъде да се приеме за посредствено четейки рецензиите от онова време. Епизодите са в духа на други филми и сериали като "The Twilight Zone", "Rosemary’s Baby" и "Night of the Living Dead".

"Късният нощен ужас" обаче може да се "похвали", с нещо, което не е характерно за никое от гореизброените заглавия - то изчезва сякаш без следа! Свалено е от екран след като много зрители и "стожери на морала" се обаждат разтревожени в BBC, според тях шоуто било твърде страшно! Не стига това, ами продуцентите унищожават всички известни копия. Как в такъв случай сериалът да не придобие легендарен статут!

Дали наистина това мини-сериалче е било чак толкова страшно? Може би просто зрителите не са били свикнали на такъв вид филми и днес "Късният ужас" не би ни направило впечатление? Не е така - британската публика има закалка спрямо екранизираните ужаси. Първата такава продукция се появява още през 1939(!) г. - "The Tell-Tale Heart". Така, че защо разтревожени зрители са се обаждали в BBC заради "Късното шоу на ужасите"?

Края на 60-те и началото на 70-те години се характеризират с това, че все повече домакинства се сдобиват с цветни телевизори. Съответно и продуцентите започват да създават все повече цветни филми за сметка на черно-белите. И BBC започват да се питат - как хората ще реагират на червена кръв, а не на някаква тъмна течност, каквато е в старите ленти. "Late Night Horror" е експеримент. Нарочно има възможно най-много сцени с кръв, извадени очи и какви ли не още ужасии. Резултатите от експеримента са ясни - към онзи момент немалка част от населението наистина не е Ок с такива кадри.

Истински кадър от епизода “The Corpse Can’t Play”:

Late Night Horror

Ясно, свалят сериала от екран, защото е твърде страшен поне по стандартите на телевизионната аудитория на 60-те години. Но пък да е толкова страшен, че чак да го унищожат и дори да пратят агент, който да измъкне един оцелял епизод под носа на запален колекционер? Истината е друга и тя за жалост е много по-тъжна. В унищожението на "Late Night Horror" факторите са два - липса на капацитет за съхранение и липса на разбиране, че това е изкуство.

Да почнем с първият. Днес може и да се чудите как така е нямало къде да съхраняват епизодите, капацитета на хард дисковете се измерва с терабайти, облачните услуги са на една ръка разстояние, дори USB флашките и излизащите от мода DVD дискове биха могли да съхранят цялото шоу само на един носител и то за жълти стотинки. Някога обаче не е било така - всякакви носители са стрували скъпо. Компаниите често пъти е трябвало да изтрият нещо, за да запишат на негово място нещо друго. И това не е бил проблем само на 60-те и 70-те години, дори в началото на 90-те е имало случаи на загубени произведения поради липса на носители за съхранение. Албумът на британската екстремна метъл банда Cradle of Filth наречен Goetia и записан през 1992 е изтрит от звукозаписната компания Tombstone Records и така и не вижда бял свят, защото продуцентите решават, че друга група ще е по-перспективна и ще използват аудио-лентата за нея. От Goetia оцелява една единствена песен - Total Fucking Darkness.

Втората причина е, защото в средата на ХХ век все още на телевизионните програми не се е гледало като на истинско изкуство, като на нещо, което си е струвало да се пази. От 60-те години са запазени няколко екранизирани шекспирови пиеси и концерти на Лондонския симфоничен оркестър и твърде малко други неща. Почти няма заснети и запазени концерти на живо, останалите телевизионни репортажи са оскъдни. А именно тези "днешни безвкусици" могат да покажат как са живели хората по онова време, не пиесите и симфониите.

Та, тези две причини са в основата на това да имаме "бели петна" в телевизионната ни памет.

Освен "Late Night Horror" липсват и много други значими неща. От "Thirty-Minute Theater", първата цветна телевизионна драма липсват 241 от общо 291 епизода! Между другото тя е дело на Хари Мур, същият продуцент, който стои и зад "Късния нощен ужас". От първата фантастична поредица "Out of the Unknown" липсват 28 от 49 серии. Дори легендарният сериал "Доктор Кой" (Doctor Who) има липсващи епизоди - цели 91, включително и смятаният за един от най-великите "Pyramids of Mars".

Именно поради това споменатият в началото колекционер Крис Пери посвещава живота си в издирване на изгубени филмови богатства. В десетилетията след като епизодът “The Corpse Can’t Play” му се изплъзва, той успява да спаси други ценни неща - ранни изпълнения на групата Bee-Gees, епизод от "The Avengers", който се е считал за изгубен в продължение на 55 години, радио-версия на пиесата "Ромео и Жулиета" от 1967 г. и т.н.

И тогава през 2016 Пери вижда обява в Ebay - предлаганият артикул е “The Corpse Can’t Play”, точно същото копие от 1985. Този път успява да го купи!

Засега епизодът все още не е качен за свободно гледане примерно в YouTube, но може да се купи на DVD от ТУК. Вярвам, че вероятно вече може да се намери и по пиратските сайтове. Но колко ли други неща никога повече няма да намерим никъде?

Източник