На 14 октомври т.г. в затвор недалеч от Хонолулу, Хавай е убит Фукусаку Раита (Fukusaku Raita), който излежава доживотна присъда за две убийства от преди 3 десетилетия. Той е намерен от охраната в безсъзнание, със забит остър предмет във врата. Управата на затвора твърди, че убийството е извършено от друг затворник. За да разберем защо някои хора мислят, че това клане не е случаен инцидент, трябва да се върнем назад в миналото.
Годината е 1950, Втората световна война е приключила преди едва 5 лета и Япония все още се възстановява от своя крах. Мнозина търсят "прекия път" към успеха, търсят чудото. В тази обстановка изгрява звездата на Фуджита Кототоме (Fujita Kototome), която претендира да е надарена с дарбата да прави предсказания. От обяви в малък местен вестник до телевизията - пътят на Фуджита към върха е стремглав. Славата ѝ се носи на длъж и на шир и мнозина заможни и известни личности започват да се допитват до нея. Дори министър-председателят Киши Нобосуке (Kishi Nobusuke) търси нейните съвети за важни държавни дела. Удивлявам се колко си приличат държавниците от онези времена. В България също много партийни функционери се допитват до Ванга и тя най-вероятно е снасяла на службите какво са и споделили загрижените партийци. Дали и японската гадателка е имала връзки с разузнавателните агенции? Нищо чудно!
Кототоме натрупва милиони от своите гадателски услуги и решава да вложи парите си в други бизнеси. Отваря сауна, но за нейно нещастие, тя се подпалва - един трагичен инцидент, който е дори още по-ужасен за Фуджита, предвид това, че претендира да е предсказателка. Що да гадателка е, щом не е могла да види какво ще се случи в сауната?!
По тази причина Кототоме се оттегля от публичното пространство. Тя заминава за Хавай. Тук Фуджита, която няма собствени деца, осиновява момче на име Горо. Животът на бившата гадателка изглежда отново е на път да се стабилизира и нормализира. Не така обаче мисли Съдбата!
Снимка на Фуджита Кототоме и Горо:
На 23 февруари 1994 Кототоме е намерена мъртва в опожареното си жилище, аутопсията ще установи, че тя е застреляна преди пожара. Тя е на 56 години. Горо е намерен на 5 километра от дома - застрелян в своята спортна кола, която също е подпалена. Полицията има затруднения да разкрие това престъпление. Тогава обаче някой им съобщава анонимно, че в заложна къща са донесени скъпи бижута, които вероятно са принадлежали на Фуджита.
Проверката установява, че човек представил се като Фукусаку Раита, един друг японец пребиваващ в Хавай, е донесъл бижутата. Раита е арестуван, но твърди, че няма нищо общо нито с убийствата, нито с кражбата на скъпоценностите и някой го е натопил. Адвокатът на Фукусаку показва видео от охранителна камера на магазин намиращ се на 3 километра от мястото където е убит Горо. На кадрите се вижда как Фукусаку спокойно пазарува. Това видео е заснето почти по същото време на убийството, разликата се изчислява на едва около 4 минути. Ако наистина Фукусаку е убиецът, как за 4 минути е успял да измине 3 километра?
Прокорорите обаче също имат видео доказателства. Охранителна камера в сградата, където е живеел Горо е заснела как Горо и някой, който прилича на Фукусаку пътуват заедно в асансьора. Малко по-късно Фукусаку е заснет да слиза сам с асаньора и да носи голям чувал, в който сякаш има човешко тяло. Друга камера показва как Фукусаку изкарва колата на Горо от гаража, а чувалът е на седалката зад него.
През целия процес Фукусаку Раита твърди, че е невинен. В един момент той казва нещо, което сякаш е послание до истинските убийци на Фуджита - "Хора, аз няма да кажа нищо, аз ви обещавам, че няма да проговоря, не правете нищо на моите близки".
Има още смущаващи детайли в цялата история. Малко преди да бъде убита Фуджита се обажда на президента на нейната банка и казва, че трябва да изтегли голяма сума пари. Банкерът ще заяви, че на задан план е чувал още някой, който е говорил на лош японски със силен акцент.
На мястото на двете убийства не са намерени отпечатъци на Фукусаку, нито дори косми паднали от главата му.
Прокурорите настояват, че Фукусаку е действал сам, но ако наистина има участие в престъпленията, то той няма как да е направил всичко без помагачи.
Освен това има съмнения и за тялото в чувала. Официалнта версия е, че това е Горо, който е убит и пренесен от Фукусаку в колата, но на кадрите изглежда, че който и да е вътре сякаш не е по-висок от 1.60 метра, а Горо е цели 180 сантиметра.
Фукусаку има своя версия за събитията. Той твърди, че известно време преди да бъде убита Фуджита е била изнудвана за голяма сума пари - от кого точно не е ясно. Самата Фуджита се свързва с Фукусаку за помощ. Той на свой ред я свързва с К. - японски бизнесмен от севернокорейски произход.
Господин К. дава на заем на Фуджита 2 милиона долара. Парите обаче не са истински, те са фалшификати отпечатани в Северна Корея. Това е ок за целите, за които ще бъдат използвани - престъпление ли е да излъжеш с фалшиви пари престъпниците, които те изнудват?
Тук обаче нещата са объркани от Горо. Не е ясно дали младежът е знаел, че парите са фалшиви или не му е пукало, но той взема известна част от банкнотите и ги похарчва. Когато разбира за това К. нарежда на Фукусаку да издири и прибере всички похарчени фалшиви банкноти.
Фукусаку, заедно с още трима други човека, които той отказва да назове, се нагърбват със задачата. Тук нещата стават още по-объркани. Тройката попада на други трима човека, които не е много ясно дали са свързани с фалшивите пари или са от хората изнудвали Фуджита, във всеки случай и те са някакви криминални елементи. Завързва се престрелка и Фукусаку твърди, че в чувала в асансьора било тялото на един от загиналите при тази размяна на куршуми.
Фукусаку продължава с бомбастичните твърдения. Според него Фуджита е имала тетрадка наречена "Черната книга", в която си е записвала всички тайни, които висшите държавници и големите бизнесмени са ѝ споделяли по времето, когато все още е била предсказателка. Тази тетрадка никога не е намерена.
Фуджита била дала "Черната книга" на К. като залог за двата милиона долара. Самият К. е застрелян два месеца по-късно.
Именно заради всички тези мистериозни моменти, мнозина предполагат, че смъртта на Фукусаку в затвора не е случайна.