Loading...
 
Skip to main content

Странни игри в странни дни

Всички сме в играта!

Mac класики: Escape Velocity (1996)

admin 16.06.2025

Escape Velocity е космическа RPG с битки, търговия и изследване на галактиката. Това е цял един специфичен под-жанр при RPG игрите, на който не се обръща много внимание, но който си има верни фенове. Някои от най-известните такива игри са Elite и Freelancer.

Escape Velocity е една от първите, а вероятно и единствената такава игра създадена специално за Mac машини. Тя се разпространавя под shareware лиценз, но на практика няма големи ограничения в безплатната версия. Ако я играете повече от 30 дни, тя просто ще ви показва съобщение приканващо ви да я закупите. Освен това в играта се появява специален персонаж, който започва да ви преследва.

Феновете на Escape Velocity са създали съвременна версия на играта, която е наречена Escape Velocity Nova и може да бъде свалена от ТУК.

Escape Velocity

Ретро игрите на Locomalito

admin 14.06.2025

Locomalito е интересен разработчик на видео-игри. Всичко направено от него е в ретро стил и при това изглежда доста добре. Личи си, че човекът е хвърлил много усилия във всяка една игра. И въпреки това, всичките му игри (над 15 към момента) могат да бъдат свалени безплатно. Има възможност да направите дарение за да подкрепите усилията на този ентусиаст.

Не стига това, ами игрите на Locomalito не съм видял да се разпространяват по разните гейм платформи като Steam, Gog или Itch.io. Те могат да бъдат свалени само от сайта му - locomalito.com.

Към игрите има и допълнителни бонуси за сваляне като саунтрак и постери.

Gaurodan

Mac класики: Pathways Into Darkness (1993)

admin 08.06.2025

"Pathways Into Darkness" е едно от първите заглавия на компанията Bungie, която след десетилетия ще се прочуе с игри като Halo и Destiny.

Историята в играта е повече от абсурдна. Извънземен дипломат информира президента на САЩ, че спящ бог ще се събуди и ще унищожи нашия свят. Спасението на планетата е в ръцете на играча, който е елитен войник от специалните части. Действието в тази приключенска игра се развива на полуостров Юкатан.

Механиката на играта е доста интересна и наподобява тази в една от игрите за Zelda - Majora's Mask,която обаче излиза години по-късно, през 2000 г. Почти през цялото време тече един таймер, той се паузира единствено, когато играча води диалог с някой персонаж (NPC) от играта. Когато таймера удари 0, богът се събужда и всичко свършва. Има различни финали.

Източник

Pathways Into Darkness (1993)

Lazy Tetris

admin 02.06.2025

При класическия Тетрис играчът малко или много е под напрежение от постепенно падащото надолу ново блокче, той има ограничено време да реши къде да го постави. Е, в Lazy Tetris такова нещо няма - блокчетата не падат сами надолу, имате цялото време на света да решите къде да ги поставите. Играта е безплатна и налична онлайн тук:

Lazy Tetris

Lazy Tetris

Mac класики: Spectre (1991)

admin 01.06.2025

В днешно време да имаш MacBook се приема до голяма степен за признак, че си от по-висока ктегория спрямо множеството други потребители цъкащи на машини с Windows или Linux. Вероятно си високоплатен графичен дизайнер, прожект мениджър или програмист работещ директно за компания от Силициевата долина, за да се разкарваш с Мак наоколо. И естествено ползваш това бижу най-вече за професионална работа, а не толкова за забавление.

Не винаги обаче Мак машините са се използвали основно за (високоплатена) работа. Компютрите на Apple всъщност имат дълга гейминг традиция. В настоящата поредица ще представя няколко игри, които са създадени специално за Мак, макар че някои от тях в последствие се появяват и по други платформи.

Spectre се появява през 1991 г. Това е 3D свят, в който управлявате танк и трябва да съберете 10 знамена. По пътя има различни препятствия, а вражеските танкове ви обстрелват. Идеята на играта не е напълно оригинална, тя е вдъхновена от една друга игра (Battlezone), но както писах в една предишна статия - нищо не се създава внезапно от нищото, на всеки автор на игри (филми, книги, музика и т.н.) е повлияло нещо друго при създаването на произведението му.

Spectre силно прилича и на филма Tron, но вместо с мотор вие се разкарвате из един сайбърспейс свят качени на танк.

Играта е забележителна и с друго - тя е практически триизмерна пуканица появила се една година преди класиката Wolfenstein 3D!

В последствие се появяват версии на играта работещи под MS-DOS и за игровата конзола SNES. А днес може да бъде изпробвата в браузер ТУК.

Spectre (1991)

Adventure - влиятелната класика от 1980 г.

admin 26.05.2025

Погледнете долния скрийншот. Ако някой ви каже, че това е една от най-влиятелните игри в историята, вероятно бихте се изсмели. Кой би играл такова грозно нещо?!

Adventure 1980 1

Това е Adventure, една игра, която за времето си (началото на 80-те) е наистина революционна. Нейното влияние се усеща дълги години след излизането ѝ.

Да почнем с предисторията. Създател на Adventure е Уорън Робинет (Warren Robinett). Това е неговата трета и последна игра за домашната конзола Atari Video Computer System (VCS), която в последствие е преименувана на Atari 2600. Adventure не се появява от нищото, самата тя е повлияна от една друга по-ранна митична класика. През 1978 г. Уорън посещава лабораторията по Изкуствен интелект в Станфорд и там вижда текстовата игра Colossal Cave Adventure (позната и с други две имена - Colossal Cave и Adventure at the time).

Colossal Cave Adventure е текстова игра, в която пишеш команди като "ENTER BUILDING" (влез в сградата) и "GET LAMP" (вземи лампата). Ето как изглежда тя:

Colossal Cave Adventure

Сравнявайки двата скрийншота, на пръв поглед сякаш те нямат нищо общо. Единият показва допотопна графика изобразяващо някакво човече (всъщност това е дракон), а дригият - зелен текст на черен фон. Общото е свободата на действие - възможността да се придвижваш в различни помещения и да извършваш различни действия. В Colossal Cave Adventure тази свобода (в днешно време се използва често термина "open world" или казано на български - "отворен свят") е в главата на играча. Текстът му описва къде се намира и какво има около него (вие сте в голяма сграда, има ключове на пода и бутилка с вода). А в Adventure Уорън е пробвал да пресъздаде отворения свят с помощта на графика, макар и допотопна.

Преди да продължа с Adventure, нека кажа още няколко думи за влиянията, защото нищо не се получава просто така без нещо да е впечатлило автора му. Colossal Cave Adventure на свой ред е една игра повлияна от две неща - любовта на нейния създател Уили Кроутър (Willie Crowther) към пещернячеството и настолните приключения Dungeons & Dragons, които пък както е известно са заимствали много от персонажите си от скандинавската митология. Това е нагледен пример за еволюция в действие!

Преди появата на Adventure, "върхът на сладоледа" при домашните конзоли са игри от типа на Space Invaders - всичко се развива в един екран, няма преместване от зона в зона.

В Adventure целта на играча е да открие свещен бокал, който е откраднат от зъл магьосник. Тази чаша трябва да бъде върната в един златен замък. Ето как изглежда бокалът:

Adventure 1980 2

Играчът обикаля от лабиринт на лабиринт в търсене на свещената чаша. Като преди да стигне до нея, той трябва да намери няколко ключа, които ще му отворят пътя към нови замъци (лабиринти). Има и врагове - дракони, които охраняват ключовете и прилепи, които ги крадат.

Adventure е революционна не само с това, че въвежда различни помещения, тя е една от първите, а може би дори първата игра, в която враговете на играча имат различни характери. Например Yorgle, жълтият дракон се страхува от златния ключ и ще спре да те преследва, ако влезеш в помещение, в което се намира този предмет. Червения дракон Rhindle охранява само белия ключ и нищо друго. Зеленият Grundle освен черния ключ пази и един мост, както и магнитът, с който можеш да привличаш от разстояние другите предмети. Освен това различните дракони се движат с различна скорост.

Вложени са доста хитринки в геймплейя. Например драконите ще те преследват от помещение в помещение, но в посоката, в която си се движил последно. Ако влезете например от ляво в ново помещение и преди гонещият ви дракон да е дошъл, отидете нагоре, той няма да види това и ще продължи да ви търси от ляво на дясно.

В Adventure има едно така наречено "великденско яйце" (easter egg). Извършвате нещо нетипично и сте възнаградени с нещо неочаквано - в случая на екрана се появява текст, казващ кой е създателя на играта.

Adventure 1980 3

Adventure не е първата игра с easter egg, много игри и дори програми като текстовия редактор TECO от 1968 имат такива. Adventure обаче е първото "великденско яйце" открито от играч, при всички останали игри и програми самият създател казва на приятелите и колегите си къде е скрил изненадата. Тинейджър на име Адам Клейтън (Adam Clayton) открива тайната едва няколко месеца след като официално е пусната играта и дори праща писмо до Atari. Уорън Робинет е добавил това "яйце" без знанието на компанията, но не е наказан, нещо повече Atari насърчава и другите свои програмисти да поставят подобни тайни в своите игри, за да стимулира играчите да ги търсят и да са по-ентусиазирани за игрите им. Тази мания продължава и до днес! Ако това не е част от наследството на Adventure, кое е?

Ако трябва да бъдем честни, има една игра с множество помещения, която излиза малко по-рано от Adventure. Това е Superman, която отново дело на Atari. Само дето Superman е...замаскирано Adventure! По онова време излиза поредният филм за Супермен и компанията иска да се възползва от шума около него. Те нареждат на един друг свой програмист да вземе недовършения все още код на Adventure и на базата на него да направи Superman. Ако по онова време съществуваше Git или друга подобна система, щеше да се казва, че е направил fork - разклонение от оригиналния код. Така че Adventure дори още преди официалната си поява има влияние върху други игри! А в бъдеще това заглавие ще бъде цитирано като вдъхновение за класики като Legend of Zelda, Crystalis, Haunted House, Secret Quest, Dragonstomper, Raiders of the Lost Ark, ET, Montezuma’s Revenge, Quest for the Rings и Pitfall. Дори заглавието Dungeons & Dragons на Intellivision е повлияно от Adventure - как само се завърта колелото и пак стигнахме до там от където тръгнахме!

Друга част от наследството на Adventure са модификациите направени от играчите - днес тази практика е известна като правене на модове (mods). Различни ентусиасти масово човъркат по играта и променят лабиринтите, поведението на драконите и т.н. Това днес е изключително популярно и самите компании често го толерират, но колко от днешните играчи са запознати с това, че всичко започва от Adventure?

Adventure Plus е колекция от модификации на Adventure, която се развива чак до 2005, тоест 25 години след излизането на оригиналната игра хора продължават да я изменят.

По онова време не се води стриктна статистика за продадените игри, но по оценки Adventure е продадена в забележителните 1.3 милиона копия!

Следват множество официални и неофициални портове на играта за други системи. Indenture (1991) на практика е Adventure за компютри работещи под DOS. Adventure II пък е игра за конзолата Atari 5200, това е скрийншот от нея:

Adventure II

Завършвам тази статия с Уорън Робинет. Той напуска Atari малко след като завършва работата си по Adventure - не е доволен от отношението на мениджърите към него. Започва да разработва поредица от образователни игри за домашните компютри Apple II, най-известната от които е Rocky’s Boots. Днес, макар и вече на 73 години продължава да работи по различни проекти. Ако не беше неговото "великденско яйце" вероятно дори нямаше да знаем кой е създателя на Adventure. По онова време няма практика в игрите да пише имената на разработчиците им - компаниите се страхуват, че така те могат да бъдат намерени и прилъгани с по-добра заплата от конкуренцията. Adventure променя всичко това!

За основа на този материал послужи ТАЗИ СТАТИЯ в Atari Archive, както и някои неща в Wikipedia.

Мисля си, как ли щеше да се развие света на видео игрите, ако го нямаше Adventure? Уорън Робинет е повлиян за нейното създаване от Colossal Cave Adventure, която пък е дело на Уили Кроутър. Той на свой ред създава своята игра, защото обича пещерите. Представете си, че преди да създаде Colossal Cave Adventure се бе заклещил с главата надолу в някоя пещера и бе умрял в нея, така както се случва с този човек в тази статия:

Смърт в пещерата Нъти Пъти, Юта

Какъв ли щеше да е светът на видео игрите днес в такъв случай?

Алтернативи на Civilization VII: Freeciv

admin 25.05.2025

Всички описани досега алтернативи са платени игри, макар че струват доста по-малко от Civilization VII. Е, Freeciv е напълно безплатна. Недостатък е, че тази игра всъщност е по-близо до Civilization II отколкото до последното засега седмо издание в поредицата. Това не значи, че е лоша! Дори напротив - Freeciv може да предложи достатъчно часове забавен геймплей.

Freeciv

A Mall Near You

admin 04.05.2025

"A Mall Near You" е интересна игра. Тя е кратка и безплатна, но въпреки това силно ме впечатли. Вие сте дете, което майка му го оставя в един западащ мол, за да върне закупени преди артикули и да вземе нови подаръци за Коледа.

Молът е представен изключително добре и наистина създава усещане за нещо западащо - множество затворени магазини, а тези които все пак работят, имат силно ограничен набор от предлагани стоки. Няма почти никакви посетители. Силно ми напомни за някогашните квартални големи магазини в София (РУМ-ове), които западнаха след като се появиха големите молове.

Играта има леки елементи на хорър. Интересно решение е, че макар играта да е 3D, другите персонажи са представени двуизмерно.

Страница на играта в Itch.io

A Mall Near You